We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning 500 ml Reusable Plastic Wide Mouth Wash Bottle, Low Density Polyethylene With Gl-63 Pp Screw Cap
List Price
$175.70
Your Price
$175.70
Corning 500ml Reusable Plastic Wide Mouth Wash Bottle, Low Density Polyethylene With Gl-63 Pp Screw Cap - COG
NETA PART:
1300P-1LW
MFG.PART:
1300P-1LW
UNSPSC:
24122000
Manufacturer:
Corning Life Sciences
These bottles are manufactured from low density polyethylene and are offered with a wide mouth. The cap and dispensing tube are manufactured from PP to optimize backflow of the solution. The design allows minimal turbulence of the liquid in the bottle.
Details
| Product Number | 1300P-1LW |
| Qty./Pk | 1 / Pk |
| Qty./Cs | 12 / Cs |
| Brand | Corning |
| Capacity | 1000 mL |
| Bottle Style | Gas washing |
| Neck Style | Wide Mouth |
| Top Style | Standard Taper Joint |
| Bottle Shape | Cylindrical |
| Thread Finish | 63 |
| Standard Taper Joint | 29/42 |
| Feature | Reusable |
| Height | 226 mm (approx.) |
| Height With Stopper | 340 mm (approx.) |
| Height Without Stopper | 250 mm (approx.) |
| O.D. | 53 mm (approx.) |
| Inlet Outlet Tube O.D. | 8 mm (approx.) |
| Sterile | No |
| SKU | 1300P-1LW |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 1300P-1LW |
| UM | EA |
| UNSPSC | 24122000 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | Germany |
| ProductLine | COG |
| Qty | 12 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 15.6 |
| Height | 8.2 |
| Weight | 5.000000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |