We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Antylia Control Company Digi-Sense Traceable® Hot Wire Anemometer with RS-232 Output and Calibration
List Price
$581.00
Your Price
$581.00
Antylia Control Company Traceable® Hot Wire Anemometer with RS-232 Output and CalibrationExtend the remote probe from 9-1/2 inches to 3 feet! - ANT
NETA PART:
CONTR-98767-11
MFG.PART:
98767-11
UNSPSC:
41114401
Manufacturer:
Antylia
| Key_Feature1 | Get accurate, reliable measurements with included NIST-traceable calibration |
| Key_Feature2 | Eliminate friction errors caused by vane anemometers |
| Key_Feature3 | Connect to a PC to monitor and store readings |
| Key_Feature4 | Obtain measurements from hard-to-reach places—probe extends to 3 feet (0.9 m) |
| Height (in) | 1 1/4 |
| Width (in) | 3 |
| Max Temperature (° F) | 122.0 |
| Min Temperature (° F) | 32.0 |
| Max Temperature (° C) | 50.0 |
| Min Temperature (° C) | 0 |
| Temperature Resolution | 0.1°F (0.1°C) |
| Length (in) | 7 |
| Battery | 6 AAA (included) |
| Data Logging | No |
| Max Air Velocity (ft/min) | 3940.0 |
| Min Air Velocity (ft/min) | 40.0 |
| Air Velocity Resolution | 1 ft/min, 0.1 m/s, 0.1 km/hr, 0.1 mph, 0.1 knots |
| Air Velocity Accuracy | ±(1% full scale+ 1 digit) |
| Temperature Accuracy | ±0.8°C (±1.5°F) |
| Types Of Probes Accepted | Integrated in dual-thermistor probe |
| Number Of Temperature Channels | 1.0 |
| Probe length (in) | 36.0 |
| Battery Life | 400 hours |
| Data Storage (samples) | Min/Max |
| SKU | CONTR-98767-11 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 98767-11 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41114401 |
| Manufacturer | Antylia |
| ProductLine | ANT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |