We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art Sterileware Liquid Thief Sampler; 100mL (3.4oz), Individually Wrapped (Pack Of 20)
List Price
$313.80
Your Price
$313.80
Bel-Art Sterileware Liquid Thief Sampler; 100mL (3.4oz), Individually Wrapped (Pack Of 20), Easily Sample Low Viscosity Liquids - BEL
NETA PART:
BEL-37871-0500
MFG.PART:
37871-0500
UNSPSC:
41122409
Manufacturer:
Bel-Art
Available in two lengths to suit your needs, these sterile liquid thieves draw a sample with a simple pull of the handle, then dispense easily into the vessel of your choice.
- Ideal for sampling water and other low viscosity liquids, oils and ointments; 0.15cm (¹⁄₁₆") tip hole diameter
- Made from FDA and EU conforming materials; safe for food, drug and cosmetic use
- High density polyethylene (HDPE) thief heat sealed in individual polyethylene bag
- Gamma irradiated sterile (SAL 10^-6)
- Ready for one time use and disposal
- Lot stamped for accurate tracing; shipped with a Certificate of Processing for Sterilization
| Capacity | 100ml (3.4oz) |
| Quantity / Pack | 20 |
| Diameter | 2.1cm (⅞") |
| Length | 50cm (19¾") |
| Tip Hole Diameter | 1.5mm (⅝") |
| SKU | BEL-37871-0500 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 37871-0500 |
| UM | PK |
| UNSPSC | 41122409 |
| Manufacturer | Bel-Art |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 20 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |