We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD SmartSite Extension Set, smallbore, 1 SmartSite Needle-Free Connector, slide clamp, fixed male luer lock
List Price
$513.34
Your Price
$513.34
BD Extension Set, Smallbore, (1) SmartSite Needle-Free Connector, Slide Clamp, Fixed Male Luer Lock, 16" Length, 0.2ml PV, Not Made with DEHP, 100/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-10010511
MFG.PART:
10010511
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403233478 | 100 |
| GTIN - Each | 10885403233470 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 15 in x 11 in x 11 in 3.6lb |
| Quantity | 100 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 15 cm (6 in) |
| Approximate Priming Volume | 0.2 mL |
| Clamp | Slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Fixed male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 1 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Product Sub Type | Short extension set (<12in), priming vol (<1mL) |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Smallbore |
| Type of Connector | SmartSite™ |
| Weight | 3.6 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-10010511 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 10010511 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 100 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |
Write Your Own Review