We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Extension set microbore 0.2 micron small volume filter (0.25 sq. in low protein binding) slide clamp(s) fixed male luer lock
List Price
$687.96
Your Price
$687.96
BD Extension Set, Microbore, 0.2 Micron Small Volume Filter, Slide Clamp, Fixed Male Luer Lock, Not Made with DEHP, 60" Length, PV 1 ml, Sterile, 100/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-10010570
MFG.PART:
10010570
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Each | 10885403233500 | 1 |
| GTIN - Case | 50885403233508 | 100 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 14.75in x 11in x 11in 4.75lb |
| Quantity | 100 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 152 cm; 60 in. |
| Approximate Priming Volume | 1 mL |
| Clamp | Slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | 0.2 micron small volume |
| Filtration Surface Area | 0.25 sq. in |
| Luer Lock Type | Fixed male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Product Sub Type | Priming vol (1-3mL), long extension set (30in-72in) |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Microbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 4.7500 lbs |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-10010570 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 10010570 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 100 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |