We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Gravity Set, Non-Vented, 180 Micron Filter, (3) Roller Clamps, (1) SmartSite Needle-Free Valve, 9" from 2-Piece Male Luer Lock w/ Pressure Pump
List Price
$394.01
Your Price
$394.01
BD Gravity Set, Non-Vented, 180 Micron Filter, (3) Roller Clamps, (1) SmartSite Needle-Free Valve, 9" from 2-Piece Male Luer Lock w/ Pressure Pump, 15 drops/L, 105" Length, PV 67 ml, Sterile (Continental US Only)(Drop Ship Requires Pre-Approv-BD
NETA PART:
BD-10010903
MFG.PART:
10010903
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 37613203020887 | 20 |
| GTIN - Each | 07613203020879 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 19in x 14in x 9in 4lb |
| Quantity | 20 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 264 cm |
| Approximate Length | 105 in |
| Approximate Priming Volume | 67 mL |
| Clamp | 3 roller |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 15 |
| Filter | 180 micron filter |
| Luer Lock Type | 2-piece male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 1 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 4 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-10010903 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 10010903 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 20 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |