We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Alaris Pump Module Set, Check Valve, (2) Roller Clamps, (3) SmartSite Needle-Free Valves, 6", 37", 93"
List Price
$297.63
Your Price
$297.63
BD Alaris Pump Module Set, Check Valve, (2) Roller Clamps, (3) SmartSite Needle-Free Valves, 6", 37", 93" (1 Above Pumping Segment and 2 Below) from 2-Piece Male Luer Lock, 60 Drops/L, 117" Length, PV 25 ml, Sterile (Continental US Only) (Drop - BD
NETA PART:
BD-10013186
MFG.PART:
10013186
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 37613203021181 | 20 |
| GTIN - Each | 07613203021173 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 11.5in x 7.25in x 10in 2.6lb |
| Quantity | 20 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 297 cm |
| Approximate Length | 117 in |
| Approximate Priming Volume | 25 mL |
| Clamp | 2 roller |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 60 |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | 2-piece male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 1 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 3 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 2.6 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-10013186 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 10013186 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 20 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |