We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Secondary Administration Set, Non-Vented Needle-Free Valve, Bag Access Port, Low Sorbing, Roller, Pinch Clamps, Fixed Male Luer Lock with Hanger
List Price
$607.92
Your Price
$607.92
BD Secondary Adminstration Set, Non-Vented, Needle-Free, Valve Bag, Access Port, Low Sorbing Roller, Pinch Clamp, Fixed Male Luer Lock with Hanger, 20 drop/Liter, 31" Length, 8ml Fluid Path, Not Made with DEHP, Sterile, 100/cs (Continental US Only)-BD
NETA PART:
BD-10014881
MFG.PART:
10014881
UNSPSC:
24111500
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403221932 | 100 |
| GTIN - Each | 10885403221934 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
Packaging
| Case Dimensions | 21.75 in x 14.875 in x 10 in 9.8lb |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 79 cm (31 in) |
| Approximate Priming Volume | 8 mL |
| Bag Access | Yes |
| Clamp | Pinch; roller |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 20 |
| Filter | None |
| Hanger | 1 |
| Luer Lock Type | Fixed male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Type of Connector | None |
| Weight | 9.8 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-10014881 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 10014881 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 24111500 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 100 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |