We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Alaris Syringe Module Set, Microbore, Pressure Sensing Disc, Slide Clamp, Fixed Male Luer Lock, Not Made w/ DEHP
List Price
$819.17
Your Price
$819.17
BD Alaris Syringe Module Set, Microbore, Pressure Sensing Disc, Slide Clamp, Fixed Male Luer Lock, Not Made w/ DEHP, 60" Length, 0.7 ml PV, Sterile, 100/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-10014914
MFG.PART:
10014914
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Each | 10885403233906 | 1 |
| GTIN - Case | 50885403233904 | 100 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 16in x 9.875in x 8in 4.7lb |
| Quantity | 100 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 152 cm |
| Approximate Length | 60 in |
| Approximate Priming Volume | 0.7 mL |
| Clamp | Slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Fixed male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Pressure Sensing Disc | Yes |
| Product Sub Type | Long extension set (30in-72in), priming vol (<1mL) |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Microbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 4.7 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-10014914 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 10014914 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 100 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |