We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Alaris Pump Module Set, Check Valve Roller, (2) Slide Clamps, (2) Ganged 4-Way Stopcocks, (2) Male Luers, (3) SmartSite Needle-Free Valves
List Price
$275.91
Your Price
$275.91
BD Alaris Pump Module Set, Check Valve Roller, (2) Slide Clamps, (2) Ganged 4-Way Stopcocks, (2) Male Luers, (3) SmartSite Needle-Free Valves, 6", 10/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-10015896
MFG.PART:
10015896
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403234062 | 10 |
| GTIN - Each | 10885403234064 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 16in x 9.875in x 7.125in 2.25lb |
| Quantity | 10 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 317 cm |
| Approximate Priming Volume | 26 mL |
| Clamp | Roller, 2 slide |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 10 |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | 2-piece male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 1 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 3 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | 4-way stopcock x2 |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 2.25 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-10015896 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 10015896 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 10 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |