We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Gravity Set, Check Valve, Roller Clamp, (3) SmartSite Needle-Free Valves 6", 36" and 41" from 2-Piece Male Luer Lock
List Price
$1,060.49
Your Price
$1,060.49
BD Gravity Set, Check Valve, Roller Clamp, (3) SmartSite Needle-Free Valves 6", 36" and 41" from 2-Piece Male Luer Lock, 10 drops/L, 107" Length, 23ml Fluid Path, Not Made with DEHP, Sterile (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Appro - BD
NETA PART:
BD-10802688
MFG.PART:
10802688
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Each | 10885403234439 | 1 |
| GTIN - Case | 50885403234437 | 100 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | No |
Packaging
| Case Dimensions | 21.75in x 15in x 10.125in 11.88lb |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 272 cm |
| Approximate Length | 107 in |
| Approximate Priming Volume | 23 mL |
| Clamp | Roller |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 10 |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | 2-piece male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 1 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 3 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Type of Connector | None |
| Weight | 11.88 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-10802688 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 10802688 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 100 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |