We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Alaris Pump Module Set, Roller Clamp, 2-Piece Male Luer Lock, 20 drop/L, 109" Length, 23 mL Fluid Path, Not Made with DEHP, Sterile, 20/CS
List Price
$285.48
Your Price
$285.48
BD Alaris Pump Module Set, Roller Clamp, 2-Piece Male Luer Lock, 20 drop/L, 109" Length, 23 ml Fluid Path, Not Made with DEHP, Sterile, 20/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-10942011
MFG.PART:
10942011
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403232402 | 20 |
| GTIN - Each | 10885403232404 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 16in x 9.875in x 7.125in 3.1lb |
| Quantity | 20 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 277 cm |
| Approximate Length | 109 in |
| Approximate Priming Volume | 23 mL |
| Clamp | Roller |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 20 |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | 2-piece Male Luer Lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Sterility | Fluid Path Sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 3.1 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-10942011 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 10942011 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 20 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |