We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Alaris Pump Module Set, (2) Back Check Valves, Roller Slide, Pinch Clamp, (3) SmartSite Y-Sites 6", 41", 89" from 2-Piece Male Luer Lock
List Price
$372.34
Your Price
$372.34
BD Alaris Pump Module Set, (2) Back Check Valves, Roller Slide, Pinch Clamp, (3) SmartSite Y-Sites 6", 41", 89" from 2-Piece Male Luer Lock, 20 drops/L, 126" Length, 27ml Fluid Path, Sterile (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approv - BD
NETA PART:
BD-11171447
MFG.PART:
11171447
UNSPSC:
41122002
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Each | 07613203021234 | 1 |
| GTIN - Case | 37613203021242 | 20 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
Manufacturing
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 16in x 10in x 8.25in 4.77lb |
| Quantity | 20 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 403 cm |
| Approximate Length | 159 in |
| Approximate Priming Volume | 31 mL |
| Clamp | Roller; slide; 2 pinch |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 20 |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | 2-piece male luer lock |
| Manifold | 3 port manifold |
| Number of Backcheck Valves | 1 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 5 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | 3-way stopcock |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Weight | 4.77 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-11171447 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 11171447 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 20 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |