We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Alaris Pump Module Set, Low Sorbing Check Valve, 0.2 Micron Filter, Roller, Pinch Clamp, (2) SmartSite Needle-Free Valves, 20/CS
List Price
$650.12
Your Price
$650.12
BD Alaris Pump Module Set, Low Sorbing Check Valve, 0.2 Micron Filter, Roller, Pinch Clamp, (2) SmartSite Needle-Free Valves, 20/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-11532269
MFG.PART:
11532269
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Each | 10885403232343 | 1 |
| GTIN - Case | 50885403232341 | 20 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 11.5in x 7.25in x 10in 3.06lb |
| Quantity | 20 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 318 cm |
| Approximate Length | 125 in |
| Approximate Priming Volume | 29 mL |
| Clamp | Pinch, roller |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 20 |
| Filter | 0.2 micron |
| Luer Lock Type | 2-piece male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 1 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 2 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 3.06 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-11532269 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 11532269 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 20 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |