We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD SmartSite Extension Set pressure rated smallbore bifuse, 2 SmartSite Needle-Free Connectors, 2 slide clamps, spin male luer lock
List Price
$950.37
Your Price
$950.37
BD Extension Set, Pressure Rated, Smallbore, Bifuse, (2) SmartSite Needle-Free Connectors, (2) Slide Clamps, Spin Male Luer Lock, Not Made with DEHP, 9.5" Length, 0.4 ml PV, Labeled for Use with Lower Pressure Injectors up to 325 psi and Maximum Flow-BD
NETA PART:
BD-20019E
MFG.PART:
20019E
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 37613203012028 | 100 |
| GTIN - Each | 07613203012010 | 1 |
| GTIN - Shelfpack | 27613203013813 | 25 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 13.25 in x 11.125 in x 8.375 in 3.6lb |
| Quantity | 100 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 24 cm (9.5 in) |
| Approximate Priming Volume | 0.4 mL |
| Clamp | 2 slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Spin male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 2 |
| Number of Fuses | 2 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Product Sub Type | Short extension set (<12in), priming vol (<1mL) |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Smallbore |
| Type of Connector | SmartSite™ |
| Weight | 3.6 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-20019E |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 20019E |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |