We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD SmartSite Extension Set, 0.2 micron filter (1.72 sq. in low protein binding), pinch clamps
List Price
$954.66
Your Price
$954.66
BD Extension Set, 0.2 Micron Filter (1.72 sq. in Low Protein Binding), Pinch Clamp, (1) SmartSite Needle-Free Valve 6" from Spin Male Luer Lock, Not Made w/ DEHP, 18", 5ml PV, Sterile, 100/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-20027E
MFG.PART:
20027E
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403234857 | 100 |
| GTIN - Each | 10885403234859 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 14.875 in x 11.125 in x 11.125 in 6.55lb |
| Quantity | 100 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 46 cm (18 in) |
| Approximate Priming Volume | 5 mL |
| Clamp | Pinch |
| Color of Tubing | None |
| Filter | 0.2 micron |
| Filtration Surface Area | 1.72 sq. in |
| Luer Lock Type | Spin male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 1 |
| Product Sub Type | Medium extension set (12in-<30in), priming vol (>3-7mL) |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 6.55 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-20027E |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 20027E |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 100 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |