We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD SmartSite Extension Set, smallbore, check valve trifuse 3 SmartSite Needle-Free Connectors, 3 slide clamps, spin male luer lock
List Price
$874.74
Your Price
$874.74
BD SmartSite Extension Set, Small Bore, Check Valve, Trifuse, (3) SmartSite Needle-Free Connectors, (3) Slide Clamps, Spin Male Luer Lock, 7.5" Length, 1.7ml Fluid Path, Not Made with DEHP, Sterile, 100/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires - BD
NETA PART:
BD-20062E
MFG.PART:
20062E
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Each | 07613203011853 | 1 |
| GTIN - Case | 37613203011861 | 100 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 14.75 in x 11.125 in x 11.5 in 5.45lb |
| Quantity | 100 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 19 cm (7.5 in) |
| Approximate Priming Volume | 1.7 mL |
| Clamp | 3 slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Spin male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 1 |
| Number of Connectors | 3 |
| Number of Fuses | 3 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Product Sub Type | Short extension set (<12in), priming vol (1-3mL) |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Smallbore |
| Type of Connector | SmartSite™ |
| Weight | 5.45 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-20062E |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 20062E |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 100 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |