We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD SmartSite Extension Set, 1.2 micron filter (1.72 sq. in low protein binding), pinch clamps, 1 SmartSite Needle-Free Valve
List Price
$715.15
Your Price
$715.15
BD SmartSite Extension Set, 1.2 Micron Filter (1.72 sq. in low protein binding), Pinch Clamp(s), (1) SmartSite Needle-Free Valve(s), 6" Length, 100/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-20127E
MFG.PART:
20127E
UNSPSC:
41122002
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 37613203019256 | 100 |
| GTIN - Each | 07613203019248 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 14.875 in x 11.125 in x 11.125 in 6.45lb |
| Quantity | 100 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 46 cm (18 in) |
| Approximate Priming Volume | 5 mL |
| Clamp | Pinch |
| Color of Tubing | None |
| Filter | 1.2 micron |
| Filtration Surface Area | 1.72 sq. in |
| Luer Lock Type | Spin male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 1 |
| Product Sub Type | Medium extension set (12in-<30in), priming vol (>3-7mL) |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 6.45 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-20127E |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 20127E |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 100 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |