We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD SmartSite Extension Set, microbore 1 SmartSite Needle-Free connector, slide clamp
List Price
$816.19
Your Price
$816.19
BD SmartSite Extension Set, Microbore, (1) SmartSite Needle-Free Connector, Slide Clamp, 62" Length, 1.6 ml Fluid Path, Not Made with DEHP, Sterile, 50/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-22005E-07T
MFG.PART:
22005E-07T
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403250789 | 50 |
| GTIN - Each | 10885403250781 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | No |
Packaging
| Case Dimensions | 14.625 in x 10.813 in x 10.500 in 1lb |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 158 cm (62 in) |
| Approximate Priming Volume | 1.6 mL |
| Clamp | Slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | 0 |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 1 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Type of Connector | SmartSite™ |
| Weight | 1 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-22005E-07T |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 22005E-07T |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |