We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Alaris Pump Module Set, Non-Vented, Needle-Free, Valve Bag, Access Port, Low Sorbing, Roller Clamp, Texium Closed Male Luer
List Price
$815.63
Your Price
$815.63
BD Alaris Pump Module Set, Non-Vented, Needle-Free, Valve Bag, Access Port, Low Sorbing, Roller Clamp, Texium Closed Male Luer, 20 drop/L, 47" Length, 14 ml PV, Not Made with DEHP, Sterile, 20/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approv - BD
NETA PART:
BD-22603-B007T
MFG.PART:
22603-B007T
UNSPSC:
24111500
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403240940 | 20 |
| GTIN - Each | 10885403240942 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
Packaging
| Case Dimensions | 15.75in x 9.625in x 6.5in 2.66lb |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 120 cm |
| Approximate Length | 47 in |
| Approximate Priming Volume | 14 mL |
| Clamp | Roller |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 20 |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Texium™ closed male luer |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 1 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Type of Connector | Texium™ |
| Weight | 2.66 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-22603-B007T |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 22603-B007T |
| UM | CS |
| UNSPSC | 24111500 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 20 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |