We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Alaris Pump Module Set, Check Valve, Roller, Pinch Clamp, (3) SmartSite Needle-Free Valves 96", 74" and 6" from Texium Closed Male Luer
List Price
$661.96
Your Price
$661.96
BD Alaris Pump Module Set, Check Valve, Roller, Pinch Clamp, (3) SmartSite Needle-Free Valves 96", 74" and 6" from Texium Closed Male Luer, 20 drop/L, 126" Length, 26 ml PV, Not Made with DEHP, Sterile, 20/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requir - BD
NETA PART:
BD-24010-0007T
MFG.PART:
24010-0007T
UNSPSC:
41122002
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403271029 | 20 |
| GTIN - Each | 10885403271021 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
Packaging
| Case Dimensions | 11.438in x 7in x 9.5in |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 321 cm |
| Approximate Length | 126 in |
| Approximate Priming Volume | 26 mL |
| Clamp | Pinch, roller |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 20 |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Texium™ closed male luer |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 1 |
| Number of Connectors | 1 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 3 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Type of Connector | Texium™ |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-24010-0007T |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 24010-0007T |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 20 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |