We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Alaris Pump Module Set, Check Valve 0.2 Micron Filter Roller, Side Clamp, (3) SmartSite Needle-Free Valve (6"
List Price
$472.83
Your Price
$472.83
BD Alaris Pump Module Set, Check Valve 0.2 Micron Filter Roller, Side Clamp, (3) SmartSite Needle-Free Valve (6", 18", & 86"), 2-Piece Male Luer Lock, Not Made with DEHP, 20 Drop/L: 117in, L297cm PV, 28mL Fluid Path, Sterile, 20/cs (Continental US) - BD
NETA PART:
BD-2432-0007
MFG.PART:
2432-0007
UNSPSC:
41122002
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403232327 | 20 |
| GTIN - Each | 10885403232329 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 11.5in x 7.25in x 10in 2.86lb |
| Quantity | 20 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 297 cm |
| Approximate Length | 117 in |
| Approximate Priming Volume | 28 mL |
| Clamp | Roller, slide |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 20 |
| Filter | 0.2 micron |
| Luer Lock Type | 2-piece male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 1 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 3 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 2.86 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-2432-0007 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 2432-0007 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 20 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |