We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Alaris Pump Module Admin Set, Non-Vented, Needle-Free Valve Bag, Access Port, Low Sorbing, 0.2 micron Filter
List Price
$682.64
Your Price
$682.64
BD Alaris Pump Module Set, non-vented, with needle-free valve, 0.2 micron filter, 116" length. 27 ml PV, low sorbing, sterile, 20 drop/L. US Only, Drop Ship Pre-Approval Required.-BD
NETA PART:
BD-2465-0007
MFG.PART:
2465-0007
UNSPSC:
24111500
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403221949 | 20 |
| GTIN - Each | 10885403221941 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
Packaging
| Case Dimensions | 11.5in x 7.25in x 10in 3.06lb |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 294 cm |
| Approximate Length | 116 in |
| Approximate Priming Volume | 27 mL |
| Clamp | Pinch, roller |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 20 |
| Filter | 0.2 micron |
| Luer Lock Type | 2-piece male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 1 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Type of Connector | None |
| Weight | 3.06 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-2465-0007 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 2465-0007 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 24111500 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |