We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD SmartSite Extension Set, pinch clamps, 4-way stopcock (off indicator), 1 SmartSite Needle-Free Valve, 6" from 2-piece male luer lock
List Price
$468.31
Your Price
$468.31
BD SmartSite Extension Set, Pinch Clamps, 4-Way Stopcock (Off Indicator), 1 SmartSite Needle-Free Valve, 6" 2-Piece Luer Lock, 50/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-25202E
MFG.PART:
25202E
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403235144 | 50 |
| GTIN - Each | 10885403235146 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 23.375 in x 14.25 in x 6.625 in 3.95lb |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 94 cm (37 in) |
| Approximate Priming Volume | 5 mL |
| Clamp | Pinch |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | 2-piece male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 1 |
| Product Sub Type | Priming vol (>3-7mL), long extension set (30in-72in) |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | 4-way stopcock |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 3.95 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-25202E |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 25202E |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |