We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Angiocath Peripheral Venous Catheter, 20 G x 1.16 in. (1.1 mm x 30 mm)
List Price
$2,113.53
Your Price
$2,113.53
BD IV Catheter, 20G x 1.16", 50/bx, 4 bx/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-381134
MFG.PART:
381134
UNSPSC:
41104107
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Each | 00382903811342 | 1 |
| GTIN - Shelfpack | 30382903811343 | 50 |
| GTIN - Case | 50382903811347 | 200 |
Packaging
| Quantity - Box | 50 |
| Quantity - Case | 200 |
Product Basic Specification
| Catheter Gauge Size | 20 G (1.1 mm) |
| Catheter Inner Diameter (I.D.) Size | 0.749 mm |
| Catheter Length | 1.16 in (30 mm) |
| Catheter Outer Diameter (O.D.) Size | 1.092 mm |
| Gravity Flow Rate | 49 mL/min |
| Hub Color | Pink |
| Sterilization Method | EO |
Storage and Handling
| Shelf Life (Days) | 5 Years |
| SKU | BD-381134 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 381134 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41104107 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |