We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Extension set pressure rated purple striped pinch clamp(s) spin male luer lock.
List Price
$159.45
Your Price
$159.45
BD Extension Set, Pressure Rated, Purple Striped, Pinch Clamp, Spin Male Luer Lock, Not Made with DEHP, 7.5" Length, 0.4ml PV, Sterile, 50/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-ME5301
MFG.PART:
ME5301
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403230163 | 50 |
| GTIN - Each | 10885403230165 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 9.125in x 6.25in x 6.5in 1.25lb |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 19 cm; 7.5 in. |
| Approximate Priming Volume | 0.4 mL |
| Clamp | Pinch |
| Color of Tubing | Purple striped |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Spin male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Pressure Rated | Yes |
| Product Sub Type | Short extension set (<12in), priming vol (<1mL) |
| Sterility | Content sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 1.2500 lbs |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-ME5301 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | ME5301 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |