We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Extension Set, Pressure Rated, Minibore, Purple Striped, Slide Clamp, Spin Male Luer Lock, Not Made with DEHP
List Price
$166.98
Your Price
$166.98
BD Extension Set, Pressure Rated, Minibore, Purple Striped, Slide Clamp, Spin Male Luer Lock, Not Made with DEHP, 6.5" Length, 0.2ml PV, Sterile, 50/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-ME5302
MFG.PART:
ME5302
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403236318 | 50 |
| GTIN - Each | 10885403236310 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 9.375in x 6.375in x 6.625in 1lb |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 16 cm; 6.5 in. |
| Approximate Priming Volume | 0.2 mL |
| Clamp | Slide |
| Color of Tubing | Purple striped |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Spin male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Pressure Rated | Yes |
| Product Sub Type | Short extension set (<12in), priming vol (<1mL) |
| Sterility | Content sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Minibore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 1.0000 lbs |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-ME5302 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | ME5302 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |