We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Extension set flow regulator slide clamp(s) 1 NAC-y needle-free valve(s) 7" from spin male luer lock
List Price
$650.12
Your Price
$650.12
BD Extension Set, Flow Regulator Clamp, (1) NAC-Y Needle-Free Valve 7" from Spin Male Luer Lock, Not Made w/ DEHP, 23" Length, Sterile, 50/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-MFS106
MFG.PART:
MFS106
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Each | 10885403236358 | 1 |
| GTIN - Case | 50885403236356 | 50 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 12in x 11in x 11in 3.35lb |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 58.4 cm; 23 in. |
| Clamp | Slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Flow Regulator | Yes |
| Luer Lock Type | Spin male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 1 |
| Product Sub Type | Medium Extension Set (12in-<30in) |
| Sterility | Content sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 3.3500 lbs |
| Y-Site Port Type | NAC-y |
| SKU | BD-MFS106 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | MFS106 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |