We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Pressure Rated Extension Set, Removable MaxPlus Clear Needleless Connector, Pinch Clamp, Male Spin Lock, 7" Length, 0.7 mL PV, 50/CS
List Price
$249.91
Your Price
$249.91
BD Pressure Rated Extension Set, Removable MaxPlus Clear Needleless Connector, Pinch Clamp, Male Spin Lock, 7" Length, 0.7 ml PV, 50/cs (Contiental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-MP5303-C
MFG.PART:
MP5303-C
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Each | 10885403236655 | 1 |
| GTIN - Case | 50885403236653 | 50 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 9.25in x 6.25in x 6.5in 1.5lb |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 18 cm (7 in) |
| Approximate Priming Volume | 0.7 mL |
| Clamp | Pinch |
| Color of Tubing | Purple striped |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Spin male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 1 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Product Sub Type | Short extension set (<12in), priming vol (<1mL) |
| Removable or Bonded Connectors | Removable |
| Sterility | Content sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | MaxPlus™ clear |
| Weight | 1.5 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| Pressure Rated | 325 psi |
| SKU | BD-MP5303-C |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | MP5303-C |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |