We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD MaxPlus extension set, minibore, bifuse, 2 MaxPlus clear needle-free connector(s), 2 removable slide clamp(s), fixed male luer lock
List Price
$388.40
Your Price
$388.40
BD Minibore Bi-Fuse Extension Set, (2) MaxPlus Clear Needleless Connectors, (2) Removable Slide Clamps, Male Luer Lock, 6" Length, 1.2 mL PV, 50/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-MP9232-C
MFG.PART:
MP9232-C
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403237070 | 50 |
| GTIN - Each | 10885403237072 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 9.125in x 6.25in x 6.625in 1.25lb |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 15 cm (6 in) |
| Approximate Priming Volume | 1.2 mL |
| Clamp | 2 removable slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Fixed Male Luer Lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 2 |
| Number of Fuses | 2 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Product Sub Type | Short extension set (<12in), priming vol (1-3mL) |
| Removable or Bonded Connectors | Bonded |
| Sterility | Content sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Minibore |
| Type of Connector | MaxPlus™ clear |
| Weight | 1.25 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-MP9232-C |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | MP9232-C |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |