We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD MaxPlus Extension Set, pressure rated, purple striped, 1 removable MaxPlus Clear Needle-free Connector, slide clamp(s)
List Price
$326.48
Your Price
$326.48
BD Extension Set, Pressure Rated, Purple Striped, (1) Removable MaxPlus Clear Needle-Free Connector, Slide Clamp, 1 NAC-y Needle-Free Valve 3" from Spin Male Luer Lock, Not Made with DEHP, 7.5" Length, 1 ml PV, Labeled for use with low pressure power-BD
NETA PART:
BD-MPX5301-C
MFG.PART:
MPX5301-C
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403237223 | 50 |
| GTIN - Each | 10885403237225 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 9.25in x 6.25in x 6.625in 1.45lb |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 19 cm (7.5 in) |
| Approximate Priming Volume | 1 mL |
| Clamp | Slide |
| Color of Tubing | Purple striped |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Spin male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 1 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 1 |
| Product Sub Type | Short extension set (<12in), priming vol (1-3mL) |
| Removable or Bonded Connectors | Removable |
| Sterility | Content sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | MaxPlus™ clear |
| Weight | 1.45 lb |
| Y-Site Port Type | NAC-y |
| Pressure Rated | 325 psi |
| SKU | BD-MPX5301-C |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | MPX5301-C |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |