We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD MaxZero Extension Set, pressure rated, minibore, 1 MaxZero Needle-free Connector, slide clamp(s) spin male luer lock
List Price
$265.68
Your Price
$265.68
BD MaxZero Extension Set, Pressure Rated, Minibore, (1) Needle-Free Connector, Slide Clamp, Spin Male Luer Lock, 7" Length, 0.4 ml, Not Made with DEHP, Sterile, Labeled for user w/ low pressure power injectors up to 325 psi and max flow rate of 10 - BD
NETA PART:
BD-MZ5301
MFG.PART:
MZ5301
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403230545 | 50 |
| GTIN - Each | 10885403230547 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| DEHP is not part of the Material Formulation | Yes |
| Natural Latex | No |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | Yes |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 9 in x 6 in x 6 in |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per Case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 18 cm (7 in) |
| Approximate Priming Volume | 0.4 mL |
| Clamp | Slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Spin Male Luer Lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 1 |
| Number of Fuses | 1 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Product Sub Type | Priming Vol (<1mL), Short Extension Set (<12in) |
| Removable or Bonded Connectors | Bonded |
| Sterility | Content Sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Minibore |
| Type of Connector | MaxZero™ |
| Weight | 1.4 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| Pressure Rated | 325 psi |
| SKU | BD-MZ5301 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | MZ5301 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |