We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD MaxZero Extension Set, Microbore, Bifuse, 2 Bonded MaxZero Needle-Free Connectors, 0.2 Micron Filter, 2 Slide Clamps, Spin Male Luer Lock
List Price
$562.89
Your Price
$562.89
BD MaxZero Extension Set, Microbore, Bifuse, (2) Bonded Needle-Free Connectors, (2) Slide Clamps, Spin Male Luer Lock, 02. Micron Filter, 7" Length, 0.7 ml, Not Made with DEHP, Sterile, 50/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-MZ9271
MFG.PART:
MZ9271
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403240742 | 50 |
| GTIN - Each | 10885403240744 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| DEHP is not part of the Material Formulation | Yes |
| Natural Latex | No |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 9 in x 6 in x 6 in 1lbs |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per Case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 18 cm (7 in) |
| Approximate Priming Volume | 0.7 mL |
| Clamp | 2 Slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | 0.2 micron |
| Luer Lock Type | Spin Male Luer Lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 2 |
| Number of Fuses | 2 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Product Sub Type | Priming Vol (<1mL), Short Extension Set (<12in) |
| Removable or Bonded Connectors | Bonded |
| Sterility | Content Sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Microbore |
| Type of Connector | MaxZero™ |
| Weight | 2.1 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-MZ9271 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | MZ9271 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |