We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD MaxZero Extension Set, microbore trifuse, 3 bonded MaxZero Needle-free Connectors, 3 check valves, 3 white slide clamps
List Price
$1,041.33
Your Price
$1,041.33
BD MaxZero Extension Set, Microbore, Trifuse, (3) Bonded Needle-Free Connectors, (3) Check Valves, (3) White Slide Clamps, Trifurcated Male Luer Lock, 6" Length, 0.70 ml, Not Made w/ DEHP, Sterile, 50/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires P - BD
NETA PART:
BD-MZ9278
MFG.PART:
MZ9278
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403240810 | 50 |
| GTIN - Multi case | 20885403240819 | 600 |
| GTIN - Each | 10885403240812 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| DEHP is not part of the Material Formulation | Yes |
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | Yes |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 9 in x 9 in x 6 in |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per Case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 15 cm (6 in) |
| Approximate Priming Volume | 0.7 mL |
| Clamp | 3 Slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 3 |
| Number of Connectors | 3 |
| Number of Fuses | 3 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Product Sub Type | Short extension set (<12in), priming vol <1mL |
| Removable or Bonded Connectors | Bonded |
| Sterility | Content Sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Microbore |
| Type of Connector | MaxZero™ |
| Weight | 2.1 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-MZ9278 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | MZ9278 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |