We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD MaxZero Extension Set, minibore quadfuse, 4 bonded MaxZero Needle-free Connectors, 4 check valves, 4 white slide clamps
List Price
$1,457.87
Your Price
$1,457.87
BD MaxZero Extension Set, Minibore, Quadfuse, (4) Bonded Needle-Free Connectors, (4) Check Valves, (4) White Slide Clamps, Trifurcated Male Luer Lock, 7.5" Length, 1.50 ml, Not Made w/ DEHP, Sterile, 50/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires - BD
NETA PART:
BD-MZ9283
MFG.PART:
MZ9283
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Each | 10885403230660 | 1 |
| GTIN - Case | 50885403230668 | 50 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| DEHP is not part of the Material Formulation | Yes |
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | Yes |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 12 in x 10 in x 10 in |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per Case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 19 cm (7.5 in) |
| Approximate Priming Volume | 1.5 mL |
| Clamp | 4 Slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | Male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 4 |
| Number of Connectors | 4 |
| Number of Fuses | 4 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Product Sub Type | Priming Vol (1-3mL), Short Extension Set (<12in) |
| Removable or Bonded Connectors | Bonded |
| Sterility | Content Sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Minibore |
| Type of Connector | MaxZero™ |
| Weight | 2.55 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-MZ9283 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | MZ9283 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |