We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD MaxZero extension set, minibore 1 MaxZero needle-free connector(s) 1.2 micron small volume filter (0.25 sq. in low protein binding) slide clamp(s)
List Price
$541.15
Your Price
$541.15
BD MaxZero Extension Set, Minibore, (1) Needle-Free Connector, 1.2 Micron Small Volume Filter (0.25 sq in low protein bonding), Slide Clamp, Spin Male Luer Lock, 78" Length, 2.2 ml, Not Made w/ DEHP, Sterile, 50/cs (Continental US Only) (Drop Ship - BD
NETA PART:
BD-MZ9329
MFG.PART:
MZ9329
UNSPSC:
41121815
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403470125 | 50 |
| GTIN - Each | 10885403470127 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| DEHP is not part of the Material Formulation | Yes |
| Natural Latex | No |
Manufacturing
| CE Marking | Yes |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 12 in x 10 in x 10 in |
| Quantity | 50 |
| Unit of Measure | Per Case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 198 cm (78 in) |
| Approximate Priming Volume | 2.2 mL |
| Clamp | Slide |
| Color of Tubing | None |
| Filter | 1.2 micron |
| Luer Lock Type | Spin Male Luer Lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 1 |
| Number of Fuses | 1 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Product Sub Type | Priming Vol (1-3mL), extra long extension set (>72in) |
| Removable or Bonded Connectors | Bonded |
| Sterility | Content Sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Minibore |
| Type of Connector | MaxZero™ |
| Weight | 1.1 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-MZ9329 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | MZ9329 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121815 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 50 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |