We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Agilent Peri-Pump Pvc Tube, Solva Flex, Orange/Green Tabs, Flared Ends, 6/Pk
List Price
$143.00
Your Price
$143.00
Agilent High acid tolerant PVC Solvaflex Peristaltic pump tubing, orange/green tabs, 15/pk. Standard tubing for MP-AES sample introduction. Recommended for aqueous, HF digests, and some organic solvents. - 58
GROUP SKU:
3710068100
| Chemical Compatibility | Aqueous Aromatic organics HF acid |
| Flared | Yes |
| Inner Diameter (ID) | 0.38 mm |
| Instrument Compatibility | 4100 4200 4210 5100 5110 5800 5900 700 series |
| Length | 450 mm |
| Number of Stops | 2 |
| Stop Color | Orange/Green |
| Tab Separation | 140 mm |
| Tubing Material | Solvaflex |
| UNSPSC Code | 41105106 |
| SKU | 3710068100 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 3710068100 |
| UM | PK |
| UNSPSC | 41105106 |
| Manufacturer | Agilent Technologies |
| Refrigerated-Frozen | N |
| CountryOfOrigin | Canada |
| ProductLine | 58 |
| Qty | 6 |
| MinOrderQty | 1 |
| Height | 5 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |