We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning 20 mL Hygromycin B Solution
List Price
$228.16
Your Price
$228.16
Corning 20mL Hygromycin B Solution - COM (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
30-240-CR
MFG.PART:
30-240-CR
UNSPSC:
41122100
Manufacturer:
Corning Life Sciences
Application: Recommended for use as a selection agent at 100-800 μg/mL. Biochem/physiol Actions: Mode of Action: Blocks polypeptide synthesis and inhibits elongation. For use in the selection and maintenance of prokaryotic and eukaryotic cells. Preparation Note: Purified by ion exchange chromatography
Details
| Product Number | 30-240-CR |
| Qty./Pk | 1 / Pk |
| Qty./Cs | 1 / Ea |
| Brand | Corning |
| Weight | 1 g |
| Storage | 2°C to 8°C |
| SKU | 30-240-CR |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 30-240-CR |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41122100 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| Temperature | 2°C to 8°C |
| Refrigerated-Frozen | Y |
| ProductLine | COM |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 0.100000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | Y |
| ACT Ecolabel | No |