We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
OHAUS Rotor, 1.5/2ml X8, Fc5306
List Price
$69.00
Your Price
$69.00
OHAUS Rotor, 1.5/2ml X8, Fc5306 - OHS
NETA PART:
OHS-30129559
MFG.PART:
30129559
UNSPSC:
41103913
Manufacturer:
OHAUS
Overview
Frontier rotors extend the functionality of Frontier centrifuges by increasing the number of tubes of varied types and sizes that can be used in conjunction with each of the centrifuge models. Easy to clean and operate, the rotors are durably constructed to withstand demanding centrifugation.
Applications
Centrifugation Accessory
Display
N/A
Operation
N/A
Communication
N/A
Construction
Aluminum or polypropylene material
Design Features
Easy-installation
Specifications
| Rotor Style | Angle |
| Aerosol tight | Not applicable |
| Maximum Capacity(Rotor) | 8 x 1.5 / 2.0 ml |
| Maximum Relative Centrifuge Force (x g) | 2,560 g |
| Maximum Speed | 6,000 rpm |
| Tube diameter without adapter | 12 mm / 2.0 ml,1.5 ml |
| Outer/Inner Radius | 45 mm |
| Acceleration Time (sec) | 2 / 2 |
| Angle | 45° |
| Deceleration Time (sec) | 2 / 2 |
| SKU | OHS-30129559 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 30129559 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41103913 |
| Manufacturer | OHAUS |
| ProductLine | OHS |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 4.330708661 |
| Depth | 4.724409449 |
| Height | 1.968503937 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 7 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |