We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
OHAUS Rotor, Angle, 24x1.5/2.0ml, Sealable, V2
List Price
$738.00
Your Price
$738.00
OHAUS Rotor, Angle, 24x1.5/2.0ml, Sealable, V2 - OHS
NETA PART:
OHS-30472302
MFG.PART:
30472302
UNSPSC:
41103909
Manufacturer:
OHAUS
Overview
Frontier rotors extend the functionality of Frontier centrifuges by increasing the number of tubes of varied types and sizes that can be used in conjunction with each of the centrifuge models. Easy to clean and operate, the rotors are durably constructed to withstand demanding centrifugation.
Applications
Centrifugation Accessory
Display
N/A
Operation
N/A
Communication
N/A
Construction
Aluminum or polypropylene material
Design Features
Easy-installation
Specifications
| Rotor Style | Angle |
| Aerosol tight | Include |
| Maximum Capacity(Rotor) | 24 x 1.5 / 2.0 ml |
| Maximum Relative Centrifuge Force (x g) | 17,317 g |
| Maximum Speed | 13,500 rpm |
| Tube diameter without adapter | 12 mm / 2.0 ml,1.5 ml |
| Outer/Inner Radius | 8.5 cm |
| Acceleration Time (sec) | 15 / 110 |
| Angle | 45° |
| Compatible Models | FC5513; FC5513R |
| Deceleration Time (sec) | 14 / 118 |
| SKU | OHS-30472302 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 30472302 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41103909 |
| Manufacturer | OHAUS |
| ProductLine | OHS |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 11.81102362 |
| Depth | 11.81102362 |
| Height | 7.874015748 |
| Weight | 3.000000 |
| Lead Time | 7 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |