We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning 15 mL PP Centrifuge Tubes Bulk Packed with CentriStar™ Cap
List Price
$301.92
Your Price
$301.92
Corning 15 mL PP Centrifuge Tubes, Bulk Packed with CentriStar™ Cap, Sterile, 50/Sleeve, 500/Case - COP
NETA PART:
430791
MFG.PART:
430791
UNSPSC:
41121703
Manufacturer:
Corning Life Sciences
(This is the suggested replacement for 431651)
Corning® 15 mL clear polypropylene (PP) centrifuge tubes come with the advanced polyethylene CentriStar™ caps and are bulk packed 50 per bag. Foam racks can be purchased separately. The CentriStar™ Cap has a easy-on/easy-off flat top and offers advanced ergonomics with its wider knurls and roll-over edge design for easier gripping. This leak-proof design comes with a revolutionary plug feature that virtually eliminates all seepage when used under recommended conditions.
- Superior Performance
- Maximum RCF is 12,500 xg
- Temperature range from -80°C to 120°C
- 5 year shelf life
- Ease of Use
- Leak proof design
- Easy-on/easy-off cap
- Clear accurate graduations
- Large white marking spot
- Reliable Quality
- RNase-/DNase-free
- Heavy-metal-free color concentrate
- Medical grade polypropylene
- Nonpyrogenic
- Sterile
Details
| Product Number | 430791 |
| Qty./Pk | 50 / Pk |
| Qty./Cs | 500 / Cs |
| Brand | Corning® |
| Capacity | 15 mL |
| Tube Style | Centrifuge |
| Bottom Style | Conical |
| Top Style | Threaded |
| Maximum RCF | 12500 xg |
| Graduations | Yes |
| Graduation Interval | 0.5 mL |
| Color | Clear |
| Cap Style | CentriStar |
| Cap Material | High density polyethylene |
| Cap Diameter | 22.6 mm (approx.) |
| Cap Color | Orange |
| Sterile | Yes |
| Self Standing | No |
| O.D. | 17.5 mm (approx.) |
| Length | 118.5 mm (approx.) |
| Feature | Disposable |
| Rack | No |
| Graduation Range | 1.5 - 14.5 mL |
| Application | Diagnostics |
| Product Material | Polypropylene |
| SKU | 430791 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 430791 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121703 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | Mexico |
| ProductLine | COP |
| Qty | 500 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 11 |
| Height | 10.8 |
| Weight | 8.400000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |