We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning 50 mL PP Centrifuge Tubes Self-Standing with Plug Seal Cap
List Price
$465.98
Your Price
$465.98
Corning 50 mL PP Centrifuge Tubes, Self-Standing with Plug Seal Cap, Bulk Packed, Sterile, 25/Pack, 500/Case - COP
NETA PART:
430897
MFG.PART:
430897
UNSPSC:
41121703
Manufacturer:
Corning Life Sciences
Corning® 50 mL clear polypropylene (PP) self-standing centrifuge tubes have traditional polyethylene plug seal caps and are bulk packed 25 per bulk bag. Please check our Technical Information Listing for information on the physical and chemical properties of Corning plastic centrifuge tubes as well as important suggestions for safe use.
- Black printed graduations and a large white marking spot
- Maximum RCF is 3000xg.
- Sterile, nonpyrogenic and DNase-/RNase-free
- 95 kPa (14 psi) pressure tested
Details
| Product Number | 430897 |
| Qty./Pk | 25 / Pk |
| Qty./Cs | 500 / Cs |
| Brand | Corning® |
| Capacity | 50 mL |
| Tube Style | Centrifuge |
| Bottom Style | Conical self-standing |
| Top Style | Threaded |
| Maximum RCF | 3000 xg |
| Graduations | Yes |
| Graduation Interval | 2.5 mL |
| Color | Clear |
| Cap Style | Plug seal |
| Cap Material | Polyethylene |
| Cap Diameter | 35.2 mm (approx.) |
| Cap Color | Orange |
| Sterile | Yes |
| Self Standing | Yes |
| O.D. | 29.1 mm (approx.) |
| Length | 114.9 mm (approx.) |
| Feature | Disposable |
| Rack | No |
| Application | Diagnostics |
| Product Material | Polypropylene |
| SKU | 430897 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 430897 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121703 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | Mexico |
| ProductLine | COP |
| Qty | 500 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 11.6 |
| Height | 23.2 |
| Weight | 18.740000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |