We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning 50 mL PP Centrifuge Tubes Self-Standing with CentriStar™
List Price
$449.35
Your Price
$449.35
Corning 50 mL PP Centrifuge Tubes, Self-Standing with CentriStar™ Cap, Bulk Packed, Sterile, 25/Pack, 500/Case - COP
NETA PART:
430921
MFG.PART:
430921
UNSPSC:
41121703
Manufacturer:
Corning Life Sciences
Corning® 50 mL clear polypropylene (PP) self-standing centrifuge tubes come with the advanced polyethylene CentriStar™ caps and are bulk packed 25 per bulk bag. The CentriStar™ cap has an easy-on/easy-off flat top and offers advanced ergonomics with its wider knurls and roll-over edge design for easier gripping. This leak-proof design comes with a revolutionary plug feature that virtually eliminated all seepage when used under recommended conditions.
- Maximum RCF is 3,000 xg
- Temperature range from -80°C to 120°C
- 5 year shelf life
- Leak proof design
- Easy-on/easy-off cap
- Clear accurate graduations
- Large white marking spots
- RNase-/DNase-free
- Heavy-metal-free color concentrate
- Nonpyrogenic
- Sterile
Details
| Product Number | 430921 |
| Qty./Pk | 25 / Pk |
| Qty./Cs | 500 / Cs |
| Brand | Corning® |
| Capacity | 50 mL |
| Tube Style | Centrifuge |
| Bottom Style | Conical self-standing |
| Top Style | Threaded |
| Maximum RCF | 3000 xg |
| Graduations | Yes |
| Graduation Interval | 2.5 mL |
| Color | Clear |
| Cap Style | CentriStar |
| Cap Material | Polyethylene |
| Cap Diameter | 35.2 mm (approx.) |
| Cap Color | Orange |
| Sterile | Yes |
| Self Standing | Yes |
| O.D. | 29.1 mm (approx.) |
| Length | 114.9 mm (approx.) |
| Feature | Disposable |
| Rack | No |
| Application | Diagnostics |
| Product Material | Polypropylene |
| SKU | 430921 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 430921 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121703 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | Mexico |
| ProductLine | COP |
| Qty | 500 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 11.6 |
| Height | 23.4 |
| Weight | 18.850000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |