We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Massprep Online Desalting Cartridge
List Price
$528.00
Your Price
$528.00
Waters Massprep, Phenyl Guard Column, 1000, 20 Um, 2.1 Mm X 10 Mm, 10k - 500k, 2/Pkg, Polymethacrylate, 2 - 12 Ph Range, Low Silanol Activity, End Capped, Spherical - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186002785
MFG.PART:
186002785
UNSPSC:
41116104
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
Waters MassPREP On-Line Desalting Cartridges can effectively desalt proteins prior to LC/MS analyses. Because non-volatile salts (e.g., NaCl) can suppress ionization of intact proteins leading to poor detection sensitivity, it is important to remove or significantly minimize the introduction of these compounds into the mass analyzer. The reversed-phase, phenyl material contained in MassPREP On-Line devices successfully “traps” proteins, allowing the salts to be washed to waste prior to protein elution into the mass spectrometer.
Specifications
| Chemistry | Phenyl |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Polymethacrylate |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 12 pH |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Silanol Activity | Low |
| Molecular Weight Range Min | 10000 |
| Molecular Weight Range Max | 1000000 |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 20 µm |
| Pore Size | 1000 Å |
| Format | Guard Column |
| System | HPLC |
| USP Classification | L11 |
| Inner Diameter | 2.1 mm |
| Length | 10 mm |
| UNSPSC | 41115709 |
| Application | Protein |
| Brand | MassPREP |
| Product Type | Guards |
| Units per Package | 2 pk |
| SKU | WAT-186002785 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186002785 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41116104 |
| Manufacturer | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |