We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
OHAUS Clamp, Specialty, Column, Cls-Colmnsl
List Price
$108.00
Your Price
$108.00
OHAUS Clamp, Specialty, Column, Cls-Colmnsl - OHS
NETA PART:
OHS-30392316
MFG.PART:
30392316
UNSPSC:
41122413
Manufacturer:
OHAUS
Overview
LabJaws Clamps are designed to securely grip and position laboratory apparatus. Extension arm clamps with 360° rotation allow placement of apparatus at various distances from lab-frames and are easily secured with optional holders. Swivel, fixed position, and thermometer clamps easily hold apparatus near the lab-frame or stand, and have a built-in holder for simple attachment to lab-frames or apparatus. Flow control clamps available in 7 styles.
Applications
Chromatography, Distillation, Titrations, Electrolysis, Chemistry, Research & Development, Quality Control, Ring Stands, Water Baths, Cleanroom Applications, Acid Fume Hood Applications
Display
N/A
Operation
An additional holder is required in order to attach clamps to lab-frames and other apparatus
Communication
N/A
Construction
Nickel-plated zinc or electro-polished stainless steel
Design Features
Non-slip vinyl sleeves, and fiberglass covers for temperatures above 100°C (included with all 2 and 3-prong clamps)
Specifications
| Clamp Style | Column |
| Material | Stainless Steel |
| Grip Range | 2.52 in -- 5.51 in (64 mm – 140 mm) |
| Size | Large |
| Arm Length | 8.31 in (211 mm) |
| Dimensions | 13.31 in (338 mm) |
| Arm Diameter | 0.43 in (11 mm) |
| SKU | OHS-30392316 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 30392316 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41122413 |
| Manufacturer | OHAUS |
| ProductLine | OHS |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 6.299212598 |
| Depth | 14.17322835 |
| Height | 1.968503937 |
| Weight | 1.000000 |
| Lead Time | 7 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |