We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
OHAUS Clamp, Specialty, Flex, Cls-Flexsl
List Price
$498.00
Your Price
$498.00
OHAUS Clamp, Specialty, Flex, Cls-Flexsl - OHS
NETA PART:
OHS-30400014
MFG.PART:
30400014
UNSPSC:
41122413
Manufacturer:
OHAUS
Overview
LabJaws offers the largest selection of Lab-Frame Kits, Lab-Lifts, Rods, Support Stands & Connectors in the industry to safely hold labware. Whether you need a standard lab-frame or need to create a unique set-up, we have options to fit any space or application. Dependable connectors, secure rods, and clamps to meet your requirements. Five unique holders available in a variety of sizes and materials to accommodate different rods up to 24 mm in dia.
Applications
Chromatography, Distillation, Titrations, Electrolysis, Chemistry, Research & Development, Quality Control, Ring Stands, Water Baths, Cleanroom Applications, Acid Fume Hood Applications
Display
N/A
Operation
Lab-frame kits include all components necessary to build a lab-frame
Communication
N/A
Construction
Nickel-plated zinc, stainless steel, fiberglass, aluminum, cast aluminum, anodized aluminum (Stainless steel is autoclavable and corrosion-resistant. Aluminum is lightweight yet strong. Cast iron with black enamel finish is chemical-resistant.)
Design Features
N/A
Specifications
| Type | Flex System |
| Material | Nickel plated |
| Dimensions | 5 in x 0.5 in x 5 in (127 mm x 13 mm x 127 mm) (LxHxW) |
| Arm Diameter | 0.51 in (13 mm) |
| Arm Length | 18 in (457 mm) |
| SKU | OHS-30400014 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 30400014 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41122413 |
| Manufacturer | OHAUS |
| ProductLine | OHS |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 5.748031496 |
| Depth | 8.503937008 |
| Height | 4.527559055 |
| Weight | 5.000000 |
| Lead Time | 7 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |