We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art Cryo-Safe Junior Cooler, 0ºc, For 15mL Tubes, 12 Places, Plastic, 7³/₄ x 5½ x 7½ In.
List Price
$172.85
Your Price
$172.85
Bel-Art Cryo-Safe Junior Cooler, 0ºc, For 15mL Tubes, 12 Places, Plastic, 7³/₄ x 5½ x 7½ In., Lasts 3 Hours - 15mL Tubes - BEL
NETA PART:
BEL-18846-1000
MFG.PART:
18846-1000
UNSPSC:
41123304
Manufacturer:
Bel-Art
Benchtop sized cooler holds twelve 15ml centrifuge or cryo vials at a temperature below 0ºC for approximately 3 hours. Store at -20ºC for a few hours until the temperature of the cooler falls below 0ºC.
- Tubes up to 125mm tall can be accommodated when the clear polycarbonate lid is secured closed with the built-in wire carrying handle
- Polycarbonate cooler body is filled with a non-toxic gel which cannot contact tubes; ensures markings and labels on tubes are safe
- Corresponding tube positions are printed on the keyed lid and cooler
- Rubber feet prevent sliding on the lab bench
- Stackable
| Quantity / Pack | 1 |
| Dimensions (L X W X H) | 19.7 x 14 x 19cm (7³/₄ x 5½ x 7½") |
| Weight | 1.6Kg (3.5lb) |
| Places | 12 |
| Holds Tubes | 15ml |
| SKU | BEL-18846-1000 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 18846-1000 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41123304 |
| Manufacturer | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | India |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 6 |
| Depth | 8 |
| Height | 8 |
| Weight | 3.750000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |