We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning Pyrex 16x150 mm Disposable Round Bottom Threaded Culture Tubes, With White Marking Spot, Without Caps, Bulk Pack
List Price
$631.25
Your Price
$631.25
Corning Pyrex 16x150mm Disposable Round Bottom Threaded Culture Tubes, With White Marking Spot, Without Caps, Bulk Pack - COG
NETA PART:
99447-16X
MFG.PART:
99447-16X
UNSPSC:
41121706
Manufacturer:
Corning Life Sciences
These disposable 16x150mm PYREX culture tubes have a round bottom, GPI 15-415 threads and come with a white marking spot. They are designed for both tissue culture and general bacteriological work. These tubes hold approximately 19 mL, are made from borosilicate glass, bulk-packed and are sold without caps. For disposable phenolic caps, see No. 99999.
Details
| Product Number | 99447-16X |
| Qty./Pk | 250 / Pk |
| Qty./Cs | 1000 / Cs |
| Brand | PYREX |
| Tube Style | Culture |
| Bottom Style | Round |
| Top Style | Threaded |
| Cap Style | No cap |
| Thread Finish | 15 |
| Graduations | No |
| Capacity | 19 mL (approx.) |
| Feature | Disposable |
| Sterile | No |
| O.D. | 16 mm (approx.) |
| Height | 150 mm (approx.) |
| Neck O.D. | 15 mm (approx.) |
| SKU | 99447-16X |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 99447-16X |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121706 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| CountryOfOrigin | Mexico |
| ProductLine | COG |
| Qty | 1000 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 11.4 |
| Depth | 19.5 |
| Height | 13.4 |
| Weight | 42.700000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |