We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning Pyrex 16x100 mm Disposable Flat Bottom Screw Cap Culture Tubes, Without Caps
List Price
$540.27
Your Price
$540.27
Corning Pyrex 16x100mm Disposable Flat Bottom Screw Cap Culture Tubes, Without Caps - COG
NETA PART:
99448-16X
MFG.PART:
99448-16X
UNSPSC:
41121706
Manufacturer:
Corning Life Sciences
These disposable 11.5 mL PYREX culture tubes have a flat bottom and come without a marking spot. These tubes are 16x100mm, are made from borosilicate glass and are sold without caps. For disposable phenolic caps, see No. 99999.
Details
| Product Number | 99448-16X |
| Qty./Pk | 250 / Pk |
| Qty./Cs | 1000 / Cs |
| Brand | PYREX |
| Tube Style | Culture |
| Bottom Style | Flat |
| Top Style | Threaded |
| Cap Style | No cap |
| Thread Finish | 15 |
| Graduations | No |
| Capacity | 11.5 mL (approx.) |
| Feature | Disposable |
| Sterile | No |
| O.D. | 16 mm (approx.) |
| Height | 100 mm (approx.) |
| Neck O.D. | 15 mm (approx.) |
| SKU | 99448-16X |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 99448-16X |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121706 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| CountryOfOrigin | Mexico |
| ProductLine | COG |
| Qty | 1000 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 11.2 |
| Depth | 17.25 |
| Height | 9.6 |
| Weight | 28.800000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |