We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art Lab Companion Clear Polycarbonate Cabinet Style Vacuum Desiccator; 35 Liter
List Price
$2,204.45
Your Price
$2,204.45
Bel-Art Lab Companion Clear Polycarbonate Cabinet Style Vacuum Desiccator; 35 Liter, Outstanding Vacuum Sustainment In A Space Maximizing Cube - BEL
NETA PART:
BEL-42400-4011
MFG.PART:
42400-4011
UNSPSC:
41123000
Manufacturer:
Bel-Art
These high-quality vacuum desiccators stay gastight allowing reliable dry storage or experiments over extended periods. Able to maintain 29in.-Hg vacuum for over 72 hours at room temperature, they provide vacuum integrity resulting in lower maintenance and greater peace of mind.
- Single piece molded design (except the door) enables outstanding vacuum capability with virtually no leakage and exceptional durability
- Cabinet style provides maximum useable space and is stackable
- Viton® 3-way valve offers consistent and uniform vacuum draw, vacuum release, or gas exchange
- Analog vacuum gauge in front door allows vacuum level checking at a glance
- Transparent polycarbonate construction is durable, easy-to-clean, chemical-resistant, and allows quick visualization of the desiccator contents
- Amber tinted UV blocking models block 100% of UVA, B, and C light to minimize damages or discoloration of light-sensitive samples
- Hinged door allows easy access; built in locking tabs secure the door when not under vacuum
- Perforated shelves can be removed or repositioned to accommodate various storage needs (additional shelves sold separately)
- Built-in ports permit attachment of up to 3 additional valves (sold separately)
- Includes desiccant tray (desiccants sold separately)
- Use with any vacuum with free air capacity of 1.5 cubic feet per minute (CFM) ft or greater
- Eight models to choose from; 11, 23, 35, and 45 liter internal volume in clear or UV blocking amber
| Quantity / Pack | 1 |
| Weight | 10.8kg (23.75lb) |
| Internal Volume | 1.2 cu. ft. / 35L |
| Exterior Dimensions (W X D X H) | 42.0 x 39.7 x 38.1cm (16½ x 15⅝ x 15”) |
| Interior Dimensions (W X D X H) | 35.5 x 37.5 x 34.5cm (14 x 14¾ x 13⅝") |
| Shelves Incl/max | 3 / 5 |
| Max Wt/ Shelf | 5kg (11lb) |
| Door Opening (W X H) | 29.5 x 34.5cm (11⅝ x 13⅝”) |
| SKU | BEL-42400-4011 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 42400-4011 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41123000 |
| Manufacturer | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | South Korea |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 18.9 |
| Depth | 18.3 |
| Height | 18.7 |
| Weight | 28.800000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |